סימו-לב: מרכז סימולציות לשכלול מיומנויות חברתיות-רגשיות (SEL)

מנהלת המרכז: ד"ר מירב חמי
מתאמת מרכז הסימולציות: גב' עופרה כהן טל': 04-8780007

מרכז סימו-לב פועל משנת תשע”ב במכללה האקדמית הדתית לחינוך שאנן. בסדנת הסימולציה מתמודדים המשתתפים עם מצבים בין-אישיים מסביבת העבודה, בהשתתפות שחקנים מקצועיים, שהוכשרו לגלם את הגורמים שמולם יתנהלו בעבודתם המקצועית. האירועים אותם פוגשים המשתתפים לקוחים מחיי היום-יום בעבודה, ומותאמים במיוחד לכל קבוצה.
הסדנה מתקיימת בקבוצה קטנה, באולפן הסרטה מקצועי, בו מתנסים המשתתפים בהתמודדות עם האירוע מול השחקן המקצועי, ולאחר מכן מתבוננים ביחד עם קבוצת העמיתים על אופן ההתמודדות, בהנחייתו של מנחה מקצועי.

ד”ר מירב חמי, מנהלת מרכז “סימו-לב” – פסיכולוגית, בעלת תואר שלישי בפסיכולוגיה ארגונית-תעסוקתית. מרצה במכללת שאנן בתחום ההתפתחות הפסיכולוגית בטווח הגילאים. עוסקת בהנחיית סגלי הוראה וניהול, ומזה כעשור עוסקת בתחום של הנחיית קבוצות בעולם העבודה, ושימוש בסימולציות ככלי מרכזי בהנחיה. מפתחת תוכניות התפתחות תהליכיות באמצעות סימולציות, ובונה תוכניות הדרכה מבוססות סימולציה.

ד”ר מיקל בנד, מנהל הדרכה: פסיכולוג קליני בכיר, מומחה-מדריך מדריך קבוצות של מטפלים וצוותי הוראה. שותף בכיר בבניה ובפיתוח מודל של תיחקור פרטני ועיבוד קבוצתי במרכז הסימולציות, ומפתח תהליכי הדרכה מבוססי סימולציות מעל לעשור.

מנחי מרכז הסימולציות הינם מנחי קבוצות מנוסים, המגיעים מתחומי הפסיכולוגיה והייעוץ.  המנחים עוברים הכשרה ייעודית להנחיית סימולציות, וממשיכים בתהליכי הכשרה מבוססי סימולציה כל השנה.

שחקני מרכז הסימולציות הינם שחקנים מנוסים, בוגרי בתי-ספר למשחק. השחקנים עוברים הכשרה ייעודית למשחק בסימולציות, וממשיכים לשכלל את המיומנויות הנדרשות לעבודה זו לאורך כל השנה.

הסימולציה היא בראש ובראשונה כלי ללמידה חווייתית ואפקטיבית. היא מדמה ככל האפשר מצבים מורכבים השכיחים בעבודתו של איש המקצוע, באמצעות הדמיית מצב אמת. הסימולציה מזמנת התנסות בין-אישית ורגשית בסביבה מובנית ובטוחה, המקדמת התמודדות עם האתגרים הבין-אישיים והרגשיים המורכבים בעבודה. תכני סדנת הסימולציה מתוכננים בהתאמה אישית למאפייני הצוות וסביבת העבודה.

ההתנסות בסימולציה מאפשרת הזדמנות לחקר עצמי מונחה של המודלים המנטליים, התגובות האוטומטיות, התפיסות המקצועיות, דפוסי הפעולה, התקשורת הבין-אישית וההשפעה על האחר. בנוסף, הסימולציה היא מסגרת טובה לתרגול של מיומנויות וכישורים שנלמדו והזדמנות לברר ולפתח את הזהות האישית-מקצועית.
הלמידה המתקיימת בסימולציה היא גם של הצופים בהתנסות. לצופים ניתנת הזדמנות נדירה להתבונן על התמודדות מורכבת ולעסוק בשאלות אישיות, כגון “מה הייתי עושה במקומו?” או “מי הייתי במצב דומה?”.

הפעילות במרכז הסימולציות מתקיימת במרחב הסרטה חדשני ומקצועי. המרחב מדמה את החוויה האותנטית של המתנסה בסימולציה ומאפשר לו להתמקד בהתרחשות מול השחקנים. הצופים נמצאי במרחב חיצוני אשר מצמצם את ההשפעה שלהם על המתרחש בסימולציה, אך מאפשר להם לחוות באופן ישיר את המתרחש. לאחר ההתנסות, סרטון הסימולציה עומד לרשות הקבוצה והמתנסה בכדי לקדם את הלמידה ולהתמקד במיומנויות בין-אישיות שבאו לידי ביטוי בהתנסות.

תכני סדנת הסימולציה נקבעים תוך התאמה אישית לצרכי הקבוצה. בין תכני הסדנאות ניתן למצוא:

  • התמודדות עם קונפליקטים – בסדנה זו נפגוש אירועים קונפליקטואליים, בהם ישנה אי הסכמה בין הצדדים, עמדות מנוגדות או קושי להגיע לעמק השווה. ההתנסות באירועים תאפשר לנו לבחון מספר דרכים לעבור ממצב קונפליקטואלי למצב של שיתוף פעולה עם הצד השני.
  • התמודדות עם התנגדות – התנגדות מעוררת התנגדות, ולכן העבודה על ההתנגדות הפנימית המתעוררת בנו כאשר אנו חווים התנגדות כלפי הנחייה שנתנו, בקשה שביקשנו או הצעה שהצענו היא המפתח העיקרי לשנות את האופן בו אנו פועלים למול התנגדויות. בסדנה נפגוש התנגדויות מכל מיני סוגים, נבחן את האופן בו ההתנגדות מפעילה אותנו, ונתאמן בתגובות מקדמות.
  • סמכות, אסרטיביות והצבת גבולות – סמכות, משמעת, הצבת גבולות – אילו הן מיומנויות מורכבות מאוד אשר אנו נדרשים להם פעמים רבות מול ילדים, כפיפים ואפילו מול מנהלים. בסדנה זו נעבוד על האופן בו אנו יכולים להציב גבולות לאחרים באופן אסרטיבי, על מנת לקדם עבודה משותפת בה כל אחד מהצדדים מרגיש מכובד ומכבד.
  • מוטיבציה ושכנוע – פעמים רבות בעבודה אנו צריכים להניע אחרים לבצע דברים, בין אם הנחיות ומשימות שאנו יזמנו או משימות שמיועדות לקדם את האחר, גם אם אינו מבין זאת רגע. כל אדם מונע מצרכים אחרים, והיכולת לשכנע את האחר תלויה בהבנה של הצרכים שלו והמוטיבציות המניעות אותו.על כך נעבוד בסדנת השכנוע.
  • ניהול שיחה אישית – שיחה אישית הינה שיחה בין שני אנשים, לרוב אחד המוביל את השיחה והשני שהוזמן אליה. בסדנת השיחה האישית נבין מהם השלבים הנכונים על מנת לנהל שיחה אפקטיבית, כיצד להשתמש במיומנויות הקשבה, מתי נדרשת אמפתיה, ונתרגל מיומנויות חשובות אילו בכדי לשכלל את היכולת לנהל שיחה אישית אותנטית ואפקטיבית עם הסובבים אותנו.
  • אקלים מיטבי – בסדנה בנושא אקלים מיטבי נשכלל מיומנויות כגון הקשבה, אמפתיה, אכפתיות ובניית אמון, ליצירת אקלים של כבוד וצמיחה.
  • עבודת צוות – בסדנה זו נעבוד על האופן בו אנו פועלים בצוות, והיכולת שלנו לעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים. הסדנה תעסוק ביכולת שלנו לבנות שיתופי פעולה עם עמיתים, תוך התמודדות עם קונפליקטים או התנגדויות.
  • ניהול צוות – הסדנה מיועדת למנהלי צוותים, ויכולה להתאים למנהלי צוותים קטנים (2-3 כפיפים) וכן למנהלים צוותים גדולים. בסדנה נתמודד עם הבניית סמכות ניהולית, הנעת כפיפים או התמודדות עם התנגדויות.
  • תהליכי משוב – אף אחד מאיתנו לא אוהב שמעבירים עליו ביקורת, ובכל זאת – כשאנו מקבלים משוב מצמיח אנו באמת צומחים ממנו. איך עושים את זה? אין אפשר למשב את האחר מבלי לפגוע, להעליב, ליצור התנגדות או כעסים? על כך נעבוד בסדנה זו.
  • עבודה עם הורים – סדנה ייעודית לאנשי חינוך וטיפול הנדרשים לגייס שותפות של הורים על מנת לסייע לילדיהם. בסדנה נתאמן על בניית שותפות עם הורים, תוך התייחסות לעמדת פנימיות הקשורות לקשר עם הורים במערכות החינוך, הייעוץ והטיפול.

 

עבור כל נושא, ישנן מגוון אפשרויות לתרחישים ואירועים. לפי צרכי הלקוח – יישלחו תרחישים לבחירה. תכני הסדנאות נבנים בתיאום עם המנהל הישיר של הקבוצה, ומותאמים לסביבת העבודה המדויקת שלהם.

 

בנוסף, ניתן לפתח סדנאות ייחודיות לפי צרכי הלקוח.  

מנהלת מרכז סימו-לב

ד”ר מירב חמי
merav.hemi@gmail.com
050-9575959

מתאמת מרכז סימו-לב:
עופרה כהן
04-8780007
ofra@shaanan.org

מכללת שאנן, רחוב הים התיכון 7, קרית שמואל, חיפה

בניין ראשי, קומה 4, חדר 406.

• למה ללמוד אצלנו? כי שאנן – מכללה דתית לחינוך ולהוראה, ברמה אקדמית גבוהה היחידה בצפון • • למה ללמוד אצלנו? כי שאנן – מכללה דתית לחינוך ולהוראה, ברמה אקדמית גבוהה היחידה בצפון •

כל הדלתות פתוחות בפניכם (תחומי הלימוד במכללה)

מה כדאי לי ללמוד?

תואר ראשון

הכשרה להוראה ותעודת הוראה .B.Ed

תואר שני

.M.Ed בחינוך והוראה

המרכז ללימודים מתקדמים

פיתוח מקצועי והסבה אקדמאים להוראה

חוגים

מסלולים

מסלולים

תוכניות מיוחדות

מדרשות / בית מדרש נשים

"נחיתה רכה" – (סטאז')
היחידה להתמחות וכניסה להוראה

צרו איתנו קשר

הסתרת תמונות

ההרשמה לשנה"ל תשפ"ב בעיצומה!

מלא/י את הפרטים וניצור איתך קשר בהקדם: