הסתרת תמונות

מרכז סימולציות ייחודי למורים במכללת שאנן
להתמודדות עם מצבים יומיומיים שונים

מרכזת פעילות: מירב חמי

זו השנה השישית (משנת תשע"ב) בה פועל מרכז הסימולציות הייחודי של המכללה האקדמית הדתית לחינוך שאנן. בסדנת הסימולציה אנשי החינוך מתמודדים עם מצבים בין-אישיים, בהשתתפות שחקנים מקצועיים, שהוכשרו לגלם את אותם גורמים שמולם יתנהלו במהלך חייהם המקצועיים כאנשי חינוך דוגמת תלמידים, הורים ואנשי סגל נוספים. האירועים אותם פוגשים אנשי החינוך לקוחים מחיי היום-יום המקצועיים בבית הספר, ומותאמים במיוחד לכל מסלול הכשרה.
הסדנה מתקיימת בקבוצה קטנה, באולפן הסרטה מתקדם, בו מתנסה איש החינוך בהתמודדות עם האירוע מול השחקן המקצועי, ולאחר מכן מתבונן על התמודדותו ביחד עם חבריו לצוות, בהנחייתו של מנחה מקצועי. השנה עבר המרכז שבמכללה שדרוג משמעותי כשצוות המנחים התרחב מאוד וכולל שלל מנחים רגישים, בעלי יכולות למידה וכישורי תקשורת והתאמה מיוחדים מאוד. מרכז הסימולציות כולל היום מגוון פסיכולוגים, יועצים חינוכיים, מורים ואף מספר ליצנים רפואיים, כשאותם גורמים מלווים את המשתתפים בכל שלב הלימוד ובתהליכים אותם הם חווים.
"בשנה האחרונה צוות השחקנים של הסימולציה התרחב מאוד והתמקצע, היכולת להתנסות בסימולציה, להתאים את המצבים לשדה, לאלתר מול מידע חדש, ולאחר מכן 'לצאת מהדמות' ולתת משוב ותובנות היא מתנה נדירה במסגרת לימודי ההכשרה במכללה", פרופ' יחיאל פריש: "השחקנים שלנו למדו בבתי ספר לתיאטרון, עושים הצגות ולא שוכחים לפנות לנו זמן וללמוד ביחד איתנו בסימולציות, ולבסוף, הטכנולוגיה תורמת את חלקה. מערכת ההסרטה פועלת, ובכל יום נוספים עוד ועוד תכנים וידע".
מסלולי הבנות ומסלולי הבנים במכללה צועדים בזה אחר זה להתנסויות מרגשות, לפעמים כואבות ולפעמים מעלות חיוך, ולעיתים – שתיהן גם יחד. זוהי למידה חווייתית, שונה, רגשית ומהדהדת. לאחרונה נחנך חדר הסימולציות המוסרטות עם מפקחי חמ"ד חיפה שהגיעו להתארח, להתנסות, ולעבוד על ההתפתחות המקצועית של הסטודנטים והסטודנטיות במכללה, לצד מפקחים ומפקחות שעוברים סדנאות וממשיכים להתפתח. המתמחות של מכללת שאנן ושל בית רבקה החלו אף הן בהתנסויות ייחודיות, הוסרטו, צפו בסרטונים, עיבדו ועבדו. גננות אקדמיה-גן התארחו ליום סימולציות משמעותי שכבר עכשיו נותן אותותיו בתהליכי המשוב שהן מקיימות בשטח עם הסטודנטיות שלנו, ראשי החוגים קיימו יום למידה בנושא של איכות ההוראה ובתי ספר של מחוז חיפה כבר החלו להתנסות גם הם "קרוב לבית", גם הבית הפיזי, גם בית הצמיחה הטבעי שלהם כאן במכללה, וגם הבית הערכי-רוחני.
מיד עם פתיחתו של סמסטר ב' נשוב לקדם את הסטודנטיות והסטודנטים שלנו בימי סימולציות מלאים ונמשיך להתמקצע בתהליכי הנחייה מוסרטים של תקשורת בין-אישית מיטבית בעולם החינוך.

מרכז הסימולציות שם לעצמו שלוש מטרות מרכזיות בעבודתו:
א. קידום יכולת ההתמודדות של אנשי החינוך במצבים רגשיים מורכבים.
ב. חיזוק ההיבטים הרגשיים בכישורי ההוראה והניהול של סטודנטים, מורים, מנהלים ואנשי חינוך במגוון תפקידים.
ג. מתן מענה מובנה ושיטתי לצמצום הפער בין האמונות החינוכיות, הידע, ההבנה התאורטית והמיומנויות הדידקטיות והבין-אישיות לבין ההוראה או הניהול בפועל.

הסימולציה היא בראש ובראשונה כלי ללמידה חווייתית ואפקטיבית. היא מדמה ככל האפשר מצבים מורכבים השכיחים בהוראה ובניהול באמצעות הדמיית מצב אמת. האירועים נבחרו בשל שכיחותם ומורכבותם הרבה בשדה החינוך. הסימולציה מזמנת למידה התנסותית, מובנית ובטוחה שמקדמת את אנשי החינוך בהתמודדות עם האתגרים הרגשיים המורכבים בעבודתם.

ההתנסות בסימולציה נותנת הזדמנות לחקר עצמי מונחה של המודלים המנטליים, התגובות האוטומטיות, התפיסות המקצועיות, דפוסי הפעולה, התקשורת הבין-אישית וההשפעה על אחרים.
כמו כן הסימולציה היא מסגרת טובה לתרגול של מיומנויות וכישורים שנלמדו והזדמנות לבטא את הזהות אישית-חינוכית.
הלמידה נעשית באמצעות תחקיר ומשוב וכך ניתנת גם הזדמנות למתן משוב מעצים ומשמעותי על בסיס תצפית וחוויה אישית.
בהתמודדות עם האתגר בסימולציה המתנסים מביאים את עצמם באופן אותנטי הם מתבוננים בעצמם ולומדים על דרך הפעולה שבחרו באמצעות הקבוצה המספקת משוב.
הלמידה המתקיימת בסימולציה היא גם של המתנסים וגם של הצופים. לצופים ניתנת  הזדמנות נדירה להתבונן על התמודדות מורכבת ולעסוק בשאלות אישיות, כגון "מה הייתי עושה במקומו?"; "מי הייתי במצב דומה?".

הפעילות במרכז הסימולציות מתקיימת במרחב הסרטה חדשני ומרהיב. המרחב מקדם את החוויה האותנטית של המתנסה בסימולציה ומאפשר לו להתמקד בהתרחשויות מול השחקנים. הצופים נמצאי במרחב חיצוני אשר מצמצם את ההשפעה שלהם על המתרחש בסימולציה, אך מאפשר להם לחוות באופן ישיר את המתרחש, תוך עבודה עם טאבלטים. לאחר ההתנסות, סרטון הסימולציה עומד לרשות הקבוצה והמתנסה בכדי לקדם את הלמידה ולהתמקד במיומנויות בין-אישיות שבאו לידי ביטוי בהתנסות.

בכל אחת משנות פעילות המרכז בין השנים תשע"ב-תשע"ז (6 שנות פעילות) השתתפו מעל ל-250 פרחי הוראה, פרחי ניהול ואנשי הוראה, סה"כ כ-1,500 איש במהלך שנות הפעילות הראשונות.
בתשע"ח בוצעו 120 סדנאות סימולציות להוראה במרכז הסימולציות בשאנן, והשתתפו בהן מעל 1,500 איש, כחלק מתוכניות הסימולציות הארצית ובסימולציות פנים-מוסדיות.

בסימולציות הפנים-מוסדיות משתתפים מידי שנה קבוצות של סטודנטים וסטודנטיות בכל המסלולים ובכל השנתונים, החל מהשנה הראשונה ללימודיהם ועד לתום תקופת הסטאז'.

כמרכז סימולציות אזורי, אנו נותנים מענה לכל מוסדות החמ"ד באזור צפון וחיפה ובמחוז ההתיישבותי, באמצעות סדנאות מותאמות אישית לצורכי ההתפתחות המקצועית של אנשי ההוראה, בעלי התפקידים, העוסקים בהדרכה ועוד.

ד"ר מירב חמי
merav.hemi@gmail.com
050-9575959

בבניין המרכזי, קומה 4, חדר 406

לתיאום שימוש בחדר:
נעמה כהן
04-8780054
naamac@shaanan.org

שינוי גודל גופנים